10.000 +
Başarılı Vaka
20 Yıllık
Deneyim
Uluslararası
4 Ödül

Travmatik Alopesi

Travmatik Alopesi

Trichotillomania:

Saçın sert bir şekilde çekilmesinden kaynaklanan saç dökülmesidir. Kafa derisi, en çok etkilenen bölgedir, bunu kirpikler ve kaşlar izler. Trichotillomania en sık olarak erken ergenlik döneminde 4- 17 yaşlarında ortaya çıkar.

Neden olarak davranışsal olduğu için, psikiyatrik bir tanı olarak kabul edilir ve obsesif-kompulsif hastalık bölgesi altına girer. Psikiyatri konsültasyonu önerillir. Bir danışman ve / veya psikiyatrik ilaçların yardımı olmadan tedavi etmek çok zordur. GABA reseptörü ile etkileşime giren Nasetististeinin, bu durumu gidermeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Serotonin geri alım inhibatörleri ve trisiklik anti depresanlarda tedavide kullanılmaktadır.

Traction Alopecia Çekiş Alopesi:

Bu tür saç dökülmesi, en sık Afrika kökenli kadınlarda görülen ön saç çizgisi ve yanları boyunca kırılma ve incelme ile ortaya çıkar. Sıkı örgüler, dikilmiş veya yapıştırılmış örgüler veya peruklar nedeniyle oluşabilir, ancak jimnastikçiler de sıkı topuz veya saç sitili sebebiyle oluşabilir. Saç şeklinin terki Tedavide saç ekimi ve topikal minoxidil kullanılır.

Pressure-induced Alopecia Basınca bağlı Alopesi:
Genelde yatak basısı nedeniyle gelişir, uzun süre komada kalanlar kafa haraketleri kısıtlı yatanlar, kundaklanmış bebekler bu hastalığa adaydır. Hastaların yastığa gelen saçlı derilerinde saç dökülmesi izlenir.
Tedavide basının kaldırılması ve minoxidil kullanılır, dirençli vakalarda saç ekimi uygulanabilir.