Saç Dökülmesi

Seboraik Dermatit

Seboraik Dermatit

Kızarıklığa neden olan çok yaygın bir cilt hastalığıdır. Bu kızarıklık ortaya çıktığında, genellikle yukarıda görsele benzer. Cilt bir yangı eğilimindedir:

 • Kırmızımsı renk
 • Şişmiş ve yağlı görünüm
 • Yüzeyde beyaz veya sarımsı kabuk

Bebeklerde Seboreik Dermatit

Bazı bebekler kırmızı pullu lekelerle, vücudun çoğunu kaplayan Seboreik Dermatit hastalığına yakalanır. Bebeğin yüzünde, genellikle göz kapaklarında, burun çevresinde veya kulaklarda oluşabilir.

Birçok bebek beşik kap olur. Bu Seboreik Dermatit tipidir. Pullu, yağlı saçlar bebeğin saç derisinde oluşur. Yamalar kalın ve kabuklu olabilir, ancak beşik kapağı zararsızdır. Cradle başlığı genellikle birkaç ay içinde kendi kendine geçer.

Beşik kapağının belirti ve semptomları:

 • Kafa derisinde sarı, yağlı ölçek
 • Kalın bir ölçek katmanı tüm saç derisini kaplayabilir
 • Ölçek genellikle sarı ve kahverengimsi renktedir.
 • Zamanla, terazi lapa lapa olur ve kolayca ovalanır

Ayrıca bebek bezi alanında da oluşturur, nadiren vücudun tümünde görülür.Bebek bezi alanında, kırmızı döküntü genellikle bebek bezi döküntüsü ile karıştırılır. Bebeğiniz bez bölgesinde veya başka bir yerde Seboreik Dermatit olursa, tanı için bir doktora gitmek en iyisidir. Egzama, sedef hastalığı veya alerjik reaksiyonlar da tanıda düşünülmelidir.

Seboreik Dermatit nerede olursa olsun, 6 ay ile 1 yaş arasında kalıcı olarak kaybolma eğilimindedir. Bebeklerde beşik kapağı normalde 6 ila 12 aylıkken kaybolur. Döküntü kayboluncaya kadar bebek şampuanı, tarak veya fırça kullanılmalıdır.

TEDAVİ

1- Her gün bir bebek şampuanı ile bebeğin kafa derisini şampuanlayın. Bu, ölçeğin yumuşatılmasına yardımcı olur.

2- Kabuk yumuşamaya başladığında hafifçe fırçalayın.

3- Dirençli olgularda doktorunuza gidilebilir, düşük doz ketoknazolü şampuan kullanılabilir.

Seboreik Dermatit erişkinlerde uzun ömürlüdür

Bir yetişkin Seboreik Dermatit olduğunda, kişinin yaşamının geri kalanı için gelip gidebilir. Havalar soğuğa ve kurumaya başladığında alevlenmeler yaygındır. Stres ayrıca alevlenmeyi tetikleyebilir. İyi haber şu ki, tedavi alevlenmeleri azaltabilir ve rahatlama sağlayabilir.

Belirtileri:

 • Cilt üzerinde pullu yamalar oluşur
 • Bu yamaların altındaki cilt kırmızımsıdır
 • Her ne kadar pullu olsa da, yamalar genellikle yağlı veya nemli görünür
 • Pullar, pul pul dökülür ve sarımsı beyaz olur

Yetişkinlerde ve ergenlerde cilt şunları yapabilir:

 • Kaşıntı, özellikle kafa derisinde ve kulak kanalında
 • Yanma

Cildin yağlı olduğu bölgelerde yamalar oluşur:

 • Kafa derisi
 • Kulaklar (kulak kanalı çevresinde ve çevresinde)
 • Kaşlar (altındaki cilt)
 • Yüzün merkezi
 • Göz kapakları
 • Üst göğüs
 • Üst sırt
 • Koltuk altı
 • Üreme organları

TEDAVİ

Malassezia maya düzeyi ile Seboreik Dermatitin arasında ilişki net olmasa da antifungal tedaviler etkin rol oynar.

Ketokonazol, Naftifin veya Siklopiroks kremleri ve jelleri etkili tedavilerdir. Alternatifler arasında kalsinörin inhibitörleri (yani pimekrolimus, takrolimus), kükürt veya sülfonamid kombinasyonları veya propilen glikol bulunur. Sınıf IV veya daha düşük kortikosteroid kremleri, losyonları veya solüsyonları akut alevlenmeler için kullanılabilir. İnter lezyoner steroid tedavisi, alevlenmelerde yüz güldürücüdür Çay ağacı yağının da seboraid dermatit tedavisinde kabuklanmanın hafifletilmesinde etkin rolü kanıtlanmıştır.

Seboreik Dermatit şiddetli veya tepkisiz ise sistemik flukonazol ve interlezyoner steroid Kombinasyon tedavisi önerilir.

Kepek, daha sık şampuanlamaya veya daha uzun bir köpüklenme süresine cevap verir. Salisilik asit, katran, selenyum, kükürt veya çinko içeren şampuanlar etkilidir ve alternatif bir programda kullanılabilir. Çinko içeren bir şampuanın alternatifi; çinko,% 0.01 fluosinolon ve asetonid topikal yağı ile durulayıcıdır. Katran, banyo yağı veya Baker’ın P&S çözeltisinin gece boyunca uygulanması, kalın kafa derisi plakalarının yumuşatılmasına yardımcı olabilir. Derma-Smoothe F / S yağı, özellikle yaygın saç derisi plakaları mevcutsa faydalıdır.

Selenyum sülfit (% 2,5), ketokonazol ve siklopiroks şampuanları, Malassezia maya derisi rezervuarlarını azaltarak yardımcı olabilir. Şampuanlar trunkal lezyonlarda veya sakallarda kullanılabilir, ancak intertriginous veya fasiyal bölgelerde enflamasyona neden olabilir.

Ağızdan alınan sistemik düşük doz izotretinoinin, şiddetli seboreik dermatit için faydalı olduğu bildirilmiştir.

Seboreik Dermatite ne sebep olur?

Derideki yağ salgılanmasında malassezia adı verilen maya (mantar), bağışıklık sisteminin düzensiz bir tepkisi armış ümmin cevap ve kompleman aktivasyonu sebep olur. Armış stresin tetikleyici rolü vardır.

Seboreik Dermatit, Malassezia düzeyleri ile ilişkilidir, ancak anormal bir immün cevaptır. Yardımcı T hücreleri, fitohemagglutinin ve konkanavalin stimülasyonu ve antikor titreleri baskılanmıştır. Antifungal tedavilerde bile, Malassezia seviyelerinde azalma olmadığını bildirmiştir . Malassezia türlerinin seboreik dermatite katkısı, inflamatuar serbest yağ asitlerini, serbest bırakan lipit aktivitesinden ve alternatif kompleman yolunu aktive etme yeteneğinden gelebilir.

Seborik Dermatit kesin olarak;

 • Zayıf kişisel hijyenden kaynaklanmıyor
 • Bu bir alerji değildir
 • Vücuda zarar vermez

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Her renkten ve yaştan insan Seboreik Dermatit olur. Aşağıdakilerden herhangi birinin sizin için geçerli olması durumunda, daha yüksek bir riskiniz vardır/

YAŞ

Bu iki yaş grubundaki insanlar en hassastır:

 • 3 aylık ve daha küçük bebekler
 • 30- 60 yaş arasındaki yetişkinler

TIBBİ DURUMLAR

Bu tıbbi durumlardan herhangi birine sahipseniz riskiniz artar:

 • HIV (HIV ile enfekte olan kişilerin yaklaşık %85’i Seboreik Dermatit geliştirir).
 • Akne, rosacea veya sedef hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Epilepsi
 • İnme veya kalp krizi (iyileşme)
 • Alkolizm
 • Depresyon
 • Yeme bozukluğu

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Seboreik Dermatit riskiniz artar:

 • İnterferon
 • Lityum
 • Psoral

Hasta Memnuniyet Videoları

Doktorunuza Sorun

Doktorunuza Sorun


Instagram


Dr. Muhammet Özgehan

Danışan Yorumları

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Profesör, 2800. Sk. No:6, Çankaya/Ankara

Tüm Google Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Takvimi Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Sitesi Yorumlarını Görüntüle
5.0 Google Yorumu

Saç ektirmek için baya uzun süre araştırma yaptım tereddütlerim vardı taki Muhammed hoca ve ekibiyle tanışana kadar 2022 Mart ayında yaptırdım saç ekimini 8 ay oldu şu anda hem kendimi çok iyi hissediyorum hemde cevremdekilerin şaşkın bakışları karşısında tepkilerine gülüyorum. İşi ehline verin diye bir söz vardır. Bu söz Muhammed hoca ve ekibine tam uyuyor. Gözünüz açık kalmadan yaptıracağınız güvenebiliceğiniz tek yer.Güven tek kullanımlık çünkü .

Ali B.A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Saç ekimi yaptırdım 2 seans. Memnun kaldım. Özellikle donör alımı yapan çalışanlar çok başarılı, ense bölgesinde neredeyse hiç belli değil donör alındığı. Ayrıca tüm personel güler yüzlü ve ilgili. Çok teşekkür ederim

A.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Aldığım hizmetten son derece menun kalmak ile beraber güler yüzlü personel ve tabiki bu kadfar kısa sürede sonuc almanın memnuniyeti kısacası paramın tam karşılığını almak demek isterim Tüm çalışan personele ve hocama teşekkür ediyorum

İsa V.
5.0 Google Yorumu

Saçımı ektirmeden önce çok araştırma yaptım taki muhammet hoca ve ekibiyle tanişana kadar. Operasyon günü muhammet hocanın kanal açması saçın yönün ü belirlemesi ön hattı çizmesi ve ekibinin yoğun ilgisi ve çabaları çok güzel di kendilerine çok teşekkür ederim. saçımı ektireli 4 ay oldu saçlarım çıkmaya başladı garanti li güven li yer arıyor sanız Dr. Muhammed ÖZGEHAN tercih edebilirsiniz

Mazlum V.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Genel bilgi almak için gitmiştim. Çok memnun kaldım. Randevuya dakiklik ve doktorun ilgilenmesi son derece iyi ve doyurucuydu. Kullanılan saç ekim tekniği, tedavi süreci ve bu süreçte yapmam gerekenler hakkında oldukça yararlı bilgiler aldım. Kesinlikle tavsiye ederim.

C.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Uzun bir araştırma sonucunda Dr.Muhammet ÖZGEHAN beyle tanıştım.İlk muayeneden sonraki kontrollere kadar inanılmaz özenle ve sürekli konrollerle kadar sonuctan inanılmaz mutluyumç.Arkadaşlarımın çoğu saç ektirdiğime inanmıyor.Ne kök alınan yerde iz kaldı ne de ekilen bölgede bir aykırılık var.Çok am a çok teşekkür ederim sayın hocam ve ekibine... Kesinlikle ilk muayene için gelinmesini tavsiye ederim.

Eze Ö.
5.0 Google Yorumu

Selamlar
Saç ekimi için oldukça uzun bir araştırma sürecinin sonunda Muhammet hoca ile tanıştım. Tüm ekibin deneyimli sağlık çalışanlarından oluşması karar vermemi kolaylaştırdı. Kendi adıma sonuçtan çok memnunum Aldığım tüm yorumlarda beni doğrular nitelikte. Sonrasında da bir çok arkadaşımı yönlendirdim. Hocama ve tüm ekibine tekrar teşekkür etmek isterim. İyi çalışmalar.

Tolga A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Sac ekim sonrasi birinci ay prp tedavisi icin tekrar gittim ilgili personel karsiladikdan sonra doktor muayenesi yapildi sonrasinda prp icin san alinarak prp yapildi tesekkur ederim

M.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Yıllardır erkek tipi saç dökülmesi ve alnımın çok fazla geniş olmasından şikayetçiydim.Kullandıgım ilaçlar ya da spreyler geçici olarak çözüm oluyordu.fakat son zamanlarda yan taraflardaki açıklık o kadar fazla oldu ki psikolojim bozuldu.Kadınlarda saç ekiminin sonuclarını tam bilmediğim için detayl ı araştırma yaptım.İnce eleyip sık dokumalarım sonucu Ankara nın en iyi doktoru ve en iyi saç ekim merkezi olan Tripaesthetic ile görüşmeye gitim.Doktor Muhammet bey bütün sorularıma cevap vererek korkumu yenmemi sağladı hemen kararımız verdim.Kan tahlillerim yapılarak saç ekimine uygun oldugum söylendi.Ben bu süreci 5 ay önce yaşadım.Şuan kendime baktıgımda iyiki okararı vermişim diyorum .Saç ekimi yapıldıgı gün ve sonrasında her soruma anında cevap aldım Tuğçe hnm her sordugum soruya o kadar tatmin edici cevaplar verdi ki süreci çok kolay atlattım.İşlerini tam bir uzmanlıkla yapıyorlar ve oraya giden herkes eminim benim gibi kendilerini özel hissediyorlardır.Bütün çalışanlara Tuğçe hanım a ve Harika Doktor Muhammet Bey e çok teşekkür ediyorum.Saç ekim yaptırdıgımı kimse anlamıyor çünkü o kadar doğal bir hat çizildi ki.... Keşke yıllar önce yaptırsaydım diyorum

Ebr** H.
5.0 Google Yorumu

Yoğun bir şekilde saç dökülmem vardı çözümlemek için arkadaşımın referansıyla Muhammet beyle tanıştım saç ektirmeye karar verdim. Alanında uzman kişilerle çalışmak insanı gerçekten daha güvende hissettiriyor iş de bununla birlikte daha güzel sonuçlar aldırıyor bugün 8. ayım doldu ve sonuç gerçekten çok güzel her şey için çok teşekkür ederim tekrardan.

Emir S.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Muhammet Özgehan hocamdan saç ekimi için aldığım randevu sonrası hastası olarak muayenesinden son derece memnun kaldım. Saç ekimi öncesi ve sonrası için en ince detaylara kadar anlatması bilgilendirmesi ziyadesi ile tatmin edicidir . Saç ekimimi bizzat kendi yapmıştır süreç dediği gibi doğal akışında devam etmektedir.Pandemi sürecinde hijyen kurallarına üst sınırda uyan bir hekimdir . Allah Muhammet hocamdan razı olsun yolunu açık etsin .

E.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

uzun zamandır saç ektirmeyi düşünüyordum .Rastlantı sonucu Muhammet hoca ya geldim sağolsun hayallerimi gerçekleştirdi.Sonucta 5 ay olmasına ragmen çok memnunum.kendilerine çok teşekkür ederim.

O. D.

Biz Sizi Arayalım