10.000 +
Başarılı Vaka
20 Yıllık
Deneyim
Uluslararası
4 Ödül

Saç Enfeksiyonları

Saç Enfeksiyonları

Saç dökülmesi yapan enfeksiyonlar yada saç dökülmesinin enfeksiyon nedenleri:
Birçok enfeksiyonda birincil yada ikincil bulgu olarak saç dökülmesi görülebilir. Burda en sık görülen ve spesifik özellik gösteren hastalıkları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Syphilis (FRENGİ) Alopesia Sfilitika:

Sifiliz bakteriyel etkenli (Treponema pallidum) sık görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkek ve kadınlarda yaklaşık aynı sıklıkta ve daha çok genç yaşta ortaya çıkar. Bakterilerin cinsel yolla bulaşmasından (Treponema Pallidum) kaynaklanır. Diğer birçok dermatolojik hastalığa benzemesi nedeniyle “Büyük Mimicker” olarak bilinir.
Alopeci Sfiliti ikincil sifilizin bir kompenentidir. Sekonder sifilizin, diğer mukokutan semptomları ile ortaya çıkabilir veya nadiren “sekonder sifilitik alopesi” olarak adlandırılan sekonder sifilizin tek belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İlk şankıdan yaklaşık 2 yıl içinde, 2. dönem belirtileri denilen ve her türlü deri hastalığını taklit edebilen bulgular ortaya çıkar. Bunlar vücutta ortaya çıkan döküntüler, el ayası ve ayak tabanındaki yaralar, ağız içinde beyaz kabarık lezyonlar, anal bölgede deriden kabarık yumuşak lezyonlar, saçlarda güve yeniği gibi dökülmelerdir. Ancak aynı zamanda telojen effluvium’a benzer şekilde dağınık dökülme ile de ortaya çıkabilir. Bulguları ikincil sifilisin erken döneminde ortaya cıkar, hastalık bu dönemde de bulaşıcıdır.

Mikroskobik olarak, genellikle lenfositler ve plazma hücreleri ile iltihaplı bir infiltrat vardır. Tanı VDRL testi pozitifliği ile konur tedavide tek doz penisilin kullanılır.

Tinea Capitis:

Tinea Capitis, dünya çapında en yaygın pediatrik dermatofit enfeksiyonudur. Tinea capitis, Trichophyton ve Microsporum türü mantarlarından kaynaklanır.
Saç şaftı endotriks, ektotriks ve favus olmak üzere üç şekilde tutulur.
Ektothrix tutulum, kıl şaftının dış kısmında artrokonidia gelişimi ile karakterizedir. Saçın kütikülü tahrip olur ve enfekte olmuş tüyler, genellikle wood lambası ultraviyole ışığı altında parlak yeşilimsi sarı bir renk floresan oluşturur. Sık kullanılan ajanlar arasında Microsporum canis, Microsporum gypseum, Trichophyton equinum ve Trichophyton verrucosum bulunur .

Endothrix saç tutulumu, sadece kıl şaftı içindeki artroconidia’nın gelişimi ile karakterize edilir. Saçın kütikülü sağlam kalır ve enfekte olmuş tüyler, wood lambası ultraviyole ışığı altında floresan vermez. Endotelik üreten tüm ajanlar antropofiliktir (örneğin, Trichophyton tonsurans, Trichophyton violaceum ).
Favus saç tutulumu genellikle T schoenleinii’nin neden olduğu favus benzeri kabuklar veya skutula ve buna bağlı saç dökülmesine neden olur.

Tinea kapitis düşünüldüğünde klinik tanı mutlaka mikolojik inceleme ile doğrulanmalıdır. Bunlar direk mikroskopik inceleme ve fungal kültürleri içerir. Wood ışığı tetkiki ise Microsporum canis ve Microsporum audinii gibi bazı ektotriks infeksiyonlarda faydalı olmakla beraber bu yöntem kesin tanı için uygun değildir.

BULGULAR:

1- Saç Derisindeki Pullu Yamalar
• Saç kırılır ve kafa derisi üzerinde lekeler bırakır.
• Pul pulları kırmızı, kaşıntılı ve kuru olabilir.
• Esas olarak Microsporum ve Trichophyton’dan kaynaklanır.

2- Kafa derisi üzerinde siyah noktalar
• Siyah bir şişkin nokta bırakarak saç kırılır.
• Saç dökülmesi tersinir.
• Temelde Trichophyton türlerinden kaynaklanır.

3- Kerion
• Ağrılı olabilecek kafa derisinde iltihaplı nodüller.
• Saç çekerek düşer.
• Düşmüş saçlar saç derisinde yaralanmaya neden olabilir.

4- Favus
• Ölçeklendirme ve kafa derisi üzerinde sarı kabuk ile kırmızı lekeler.
• Kötü koku neden olabilir.
• Kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Tinea Capitis Nasıl Tedavi Edilir?
Tinea Capitis için tedavi seçenekleri arasında oral antifungal ilaçlar ve ilaçlı şampuanlar bulunur. Mantar enfeksiyonlarının tamamen iyileşmesi bir ay kadar sürebilir. Tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için doktoru 4-5 hafta sonra ziyaret etmeniz gerekebilir.

Oral Antifungal İlaçlar:
Doktor, Tinea Capitis enfeksiyonundan şüphelendikten hemen sonra oral antifungal ilaca başlamayı önerebilir. Bununla birlikte, bazı doktorlar tam mantar türlerini ortaya çıkaran ve buna göre tedaviye başlayan laboratuvar sonuçlarını bekleyebilir. Topikal Antifungal, saçın veya cildin içine giremediğinden Tinea Capitis için çalışmaz. Tinea Capitis tedavisi için etkili oral antifungal ilaçlar arasında griseofulvin ve terbinafin hidroklorür bulunur. Tedavi yaklaşık 4-8 hafta boyunca verilir . Terbinafin, bu ilaç için henüz bir etkinlik ve güvenlik çalışması yapılmadığından çocuklara verilmemektedir. Hem griseofulvin hem de terbinafin hidroklorür, ishal ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Kullanılan diğer antifungal tedaviler, itrakonazol ve flukonazolü içerir.

Antifungal Şampuanlar:

Ketokonazol veya selenyum sülfit gibi antifungal ajanlar içeren şampuanlar, mantar enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için haftada iki kez kullanılabilir. Enfeksiyonun tekrarını durdurmak için antifungal ilaçlar alırken de kullanılması önerilir.

Saç Derisi Saçkıran Nasıl Engellenir?
Saç derisinin saçkıranı bulaşıcı olduğu için, enfekte bir insanın yanında iyi hijyen alışkanlıklarına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Nüks veya mevcut bir enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için Tinea Capitis enfeksiyonu için tedavi planını takip ettiğinizden emin olun.

Tinea Capitis enfeksiyonunu önlemek için ipuçları:
• İyi hijyen alışkanlıklarını takip edin
• Enfekte olmuş kişiyle yakın temastan kaçının
• Tarak, havlu, çarşaf, şapka vb. eşyaları paylaşmayınız.
• Enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için ilaçları düzenli olarak alın.
• Doktor tarafından önerilen ilaçlı şampuanları kullanın.
• Enfekte olmuş evcil hayvanlardan veya çiftlik hayvanlarından uzak durun.

Ne Tinea Capitis ile karıştırılabilir?
Tinea Capitis genellikle bazı ortak semptomlarda benzerlik nedeniyle kafa derisinin kepek , alopesi, dermatit , egzama veya sedef hastalığı gibi diğer cilt ve saç durumlarıyla karıştırılabilir .

Tinea Capitis ile Birlikte Var Olan Herhangi Bir Eşzamanlı Sorun Var mı?
Tinea Capitis enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon, ağrılı papüller gibi diğer eş zamanlı problemlere neden olabilir. Ayrıca boyun bölgesinde iltihaplanma ve lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir.

Tinea Capitis ile ortaya çıkan nadir? Eş zamanlı sorunlar nelerdir?
Nadir durumlarda, kaşıntılı papüllerde yüz, boyun ve gövde bölgesine yayılabilir.
Tedavi yanıtının tekrarlanan fungal tetkiklerle izlenmesi gerekmektedir. Hastalığı önlemek ve asemptomatik taşıyıcılığı yok etmek için aile bireylerinin muayenesi yapılmalıdır.