Saç Dökülmesi

Saç Enfeksiyonları

Saç Enfeksiyonları

Saç dökülmesi yapan enfeksiyonlar yada saç dökülmesinin enfeksiyon nedenleri:

Birçok enfeksiyonda birincil yada ikincil bulgu olarak saç dökülmesi görülebilir. Burda en sık görülen ve spesifik özellik gösteren hastalıkları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Syphilis (FRENGİ) Alopesia Sfilitika

Sifiliz bakteriyel etkenli (Treponema pallidum) sık görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erkek ve kadınlarda yaklaşık aynı sıklıkta ve daha çok genç yaşta ortaya çıkar. Bakterilerin cinsel yolla bulaşmasından (Treponema Pallidum) kaynaklanır. Diğer birçok dermatolojik hastalığa benzemesi nedeniyle “Büyük Mimicker” olarak bilinir. Alopeci Sfiliti ikincil sifilizin bir kompenentidir. Sekonder sifilizin, diğer mukokutan semptomları ile ortaya çıkabilir veya nadiren “sekonder sifilitik alopesi” olarak adlandırılan sekonder sifilizin tek belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İlk şankıdan yaklaşık 2 yıl içinde, 2. dönem belirtileri denilen ve her türlü deri hastalığını taklit edebilen bulgular ortaya çıkar. Bunlar vücutta ortaya çıkan döküntüler, el ayası ve ayak tabanındaki yaralar, ağız içinde beyaz kabarık lezyonlar, anal bölgede deriden kabarık yumuşak lezyonlar, saçlarda güve yeniği gibi dökülmelerdir. Ancak aynı zamanda telojen effluvium’a benzer şekilde dağınık dökülme ile de ortaya çıkabilir. Bulguları ikincil sifilisin erken döneminde ortaya cıkar, hastalık bu dönemde de bulaşıcıdır.

Mikroskobik olarak, genellikle lenfositler ve plazma hücreleri ile iltihaplı bir infiltrat vardır. Tanı VDRL testi pozitifliği ile konur tedavide tek doz penisilin kullanılır.

Tinea Capitis

Tinea Capitis, dünya çapında en yaygın pediatrik dermatofit enfeksiyonudur. Tinea capitis, Trichophyton ve Microsporum türü mantarlarından kaynaklanır.

Saç şaftı endotriks, ektotriks ve favus olmak üzere üç şekilde tutulur.

Ektothrix tutulum, kıl şaftının dış kısmında artrokonidia gelişimi ile karakterizedir. Saçın kütikülü tahrip olur ve enfekte olmuş tüyler, genellikle wood lambası ultraviyole ışığı altında parlak yeşilimsi sarı bir renk floresan oluşturur. Sık kullanılan ajanlar arasında Microsporum canis, Microsporum gypseum, Trichophyton equinum ve Trichophyton verrucosum bulunur.

Endothrix saç tutulumu, sadece kıl şaftı içindeki artroconidia’nın gelişimi ile karakterize edilir. Saçın kütikülü sağlam kalır ve enfekte olmuş tüyler, wood lambası ultraviyole ışığı altında floresan vermez. Endotelik üreten tüm ajanlar antropofiliktir (örneğin, Trichophyton tonsurans, Trichophyton violaceum).

Favus saç tutulumu genellikle T schoenleinii’nin neden olduğu favus benzeri kabuklar veya skutula ve buna bağlı saç dökülmesine neden olur.

Tinea kapitis düşünüldüğünde klinik tanı mutlaka mikolojik inceleme ile doğrulanmalıdır. Bunlar direk mikroskopik inceleme ve fungal kültürleri içerir. Wood ışığı tetkiki ise Microsporum canis ve Microsporum audinii gibi bazı ektotriks infeksiyonlarda faydalı olmakla beraber bu yöntem kesin tanı için uygun değildir.

BULGULAR

1- Saç Derisindeki Pullu Yamalar

 • Saç kırılır ve kafa derisi üzerinde lekeler bırakır.
 • Pul pulları kırmızı, kaşıntılı ve kuru olabilir.
 • Esas olarak Microsporum ve Trichophyton’dan kaynaklanır.

2- Kafa derisi üzerinde siyah noktalar

 • Siyah bir şişkin nokta bırakarak saç kırılır.
 • Saç dökülmesi tersinir.
 • Temelde Trichophyton türlerinden kaynaklanır.

3- Kerion

 • Ağrılı olabilecek kafa derisinde iltihaplı nodüller.
 • Saç çekerek düşer.
 • Düşmüş saçlar saç derisinde yaralanmaya neden olabilir.

4- Favus

 • Ölçeklendirme ve kafa derisi üzerinde sarı kabuk ile kırmızı lekeler.
 • Kötü koku neden olabilir.
 • Kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Tinea Capitis Nasıl Tedavi Edilir?

Tinea Capitis için tedavi seçenekleri arasında oral antifungal ilaçlar ve ilaçlı şampuanlar bulunur. Mantar enfeksiyonlarının tamamen iyileşmesi bir ay kadar sürebilir. Tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için doktoru 4-5 hafta sonra ziyaret etmeniz gerekebilir.

Oral Antifungal İlaçlar

Doktor, Tinea Capitis enfeksiyonundan şüphelendikten hemen sonra oral antifungal ilaca başlamayı önerebilir. Bununla birlikte, bazı doktorlar tam mantar türlerini ortaya çıkaran ve buna göre tedaviye başlayan laboratuvar sonuçlarını bekleyebilir. Topikal Antifungal, saçın veya cildin içine giremediğinden Tinea Capitis için çalışmaz. Tinea Capitis tedavisi için etkili oral antifungal ilaçlar arasında griseofulvin ve terbinafin hidroklorür bulunur. Tedavi yaklaşık 4-8 hafta boyunca verilir . Terbinafin, bu ilaç için henüz bir etkinlik ve güvenlik çalışması yapılmadığından çocuklara verilmemektedir. Hem griseofulvin hem de terbinafin hidroklorür, ishal ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Kullanılan diğer antifungal tedaviler, itrakonazol ve flukonazolü içerir.

Antifungal Şampuanlar

Ketokonazol veya selenyum sülfit gibi antifungal ajanlar içeren şampuanlar, mantar enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için haftada iki kez kullanılabilir. Enfeksiyonun tekrarını durdurmak için antifungal ilaçlar alırken de kullanılması önerilir.

Saç Derisi Saçkıran Nasıl Engellenir?

Saç derisinin saçkıranı bulaşıcı olduğu için, enfekte bir insanın yanında iyi hijyen alışkanlıklarına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Nüks veya mevcut bir enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için Tinea Capitis enfeksiyonu için tedavi planını takip ettiğinizden emin olun.

Tinea Capitis enfeksiyonunu önlemek için ipuçları:

 • İyi hijyen alışkanlıklarını takip edin
 • Enfekte olmuş kişiyle yakın temastan kaçının
 • Tarak, havlu, çarşaf, şapka vb. eşyaları paylaşmayınız.
 • Enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için ilaçları düzenli olarak alın.
 • Doktor tarafından önerilen ilaçlı şampuanları kullanın.
 • Enfekte olmuş evcil hayvanlardan veya çiftlik hayvanlarından uzak durun.

Ne Tinea Capitis ile karıştırılabilir?

Tinea Capitis genellikle bazı ortak semptomlarda benzerlik nedeniyle kafa derisinin kepek, alopesi, dermatit, egzama veya sedef hastalığı gibi diğer cilt ve saç durumlarıyla karıştırılabilir.

Tinea Capitis ile Birlikte Var Olan Herhangi Bir Eşzamanlı Sorun Var mı?

Tinea Capitis enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon, ağrılı papüller gibi diğer eş zamanlı problemlere neden olabilir. Ayrıca boyun bölgesinde iltihaplanma ve lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir.

Tinea Capitis ile ortaya çıkan nadir? Eş zamanlı sorunlar nelerdir?

Nadir durumlarda, kaşıntılı papüllerde yüz, boyun ve gövde bölgesine yayılabilir.

Tedavi yanıtının tekrarlanan fungal tetkiklerle izlenmesi gerekmektedir. Hastalığı önlemek ve asemptomatik taşıyıcılığı yok etmek için aile bireylerinin muayenesi yapılmalıdır.

Hasta Memnuniyet Videoları

Doktorunuza Sorun

Doktorunuza Sorun


Instagram


Dr. Muhammet Özgehan

Danışan Yorumları

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Profesör, 2800. Sk. No:6, Çankaya/Ankara

Tüm Google Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Takvimi Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Sitesi Yorumlarını Görüntüle
5.0 Google Yorumu

Saç ektirmek için baya uzun süre araştırma yaptım tereddütlerim vardı taki Muhammed hoca ve ekibiyle tanışana kadar 2022 Mart ayında yaptırdım saç ekimini 8 ay oldu şu anda hem kendimi çok iyi hissediyorum hemde cevremdekilerin şaşkın bakışları karşısında tepkilerine gülüyorum. İşi ehline verin diye bir söz vardır. Bu söz Muhammed hoca ve ekibine tam uyuyor. Gözünüz açık kalmadan yaptıracağınız güvenebiliceğiniz tek yer.Güven tek kullanımlık çünkü .

Ali B.A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Saç ekimi yaptırdım 2 seans. Memnun kaldım. Özellikle donör alımı yapan çalışanlar çok başarılı, ense bölgesinde neredeyse hiç belli değil donör alındığı. Ayrıca tüm personel güler yüzlü ve ilgili. Çok teşekkür ederim

A.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Aldığım hizmetten son derece menun kalmak ile beraber güler yüzlü personel ve tabiki bu kadfar kısa sürede sonuc almanın memnuniyeti kısacası paramın tam karşılığını almak demek isterim Tüm çalışan personele ve hocama teşekkür ediyorum

İsa V.
5.0 Google Yorumu

Saçımı ektirmeden önce çok araştırma yaptım taki muhammet hoca ve ekibiyle tanişana kadar. Operasyon günü muhammet hocanın kanal açması saçın yönün ü belirlemesi ön hattı çizmesi ve ekibinin yoğun ilgisi ve çabaları çok güzel di kendilerine çok teşekkür ederim. saçımı ektireli 4 ay oldu saçlarım çıkmaya başladı garanti li güven li yer arıyor sanız Dr. Muhammed ÖZGEHAN tercih edebilirsiniz

Mazlum V.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Genel bilgi almak için gitmiştim. Çok memnun kaldım. Randevuya dakiklik ve doktorun ilgilenmesi son derece iyi ve doyurucuydu. Kullanılan saç ekim tekniği, tedavi süreci ve bu süreçte yapmam gerekenler hakkında oldukça yararlı bilgiler aldım. Kesinlikle tavsiye ederim.

C.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Uzun bir araştırma sonucunda Dr.Muhammet ÖZGEHAN beyle tanıştım.İlk muayeneden sonraki kontrollere kadar inanılmaz özenle ve sürekli konrollerle kadar sonuctan inanılmaz mutluyumç.Arkadaşlarımın çoğu saç ektirdiğime inanmıyor.Ne kök alınan yerde iz kaldı ne de ekilen bölgede bir aykırılık var.Çok am a çok teşekkür ederim sayın hocam ve ekibine... Kesinlikle ilk muayene için gelinmesini tavsiye ederim.

Eze Ö.
5.0 Google Yorumu

Selamlar
Saç ekimi için oldukça uzun bir araştırma sürecinin sonunda Muhammet hoca ile tanıştım. Tüm ekibin deneyimli sağlık çalışanlarından oluşması karar vermemi kolaylaştırdı. Kendi adıma sonuçtan çok memnunum Aldığım tüm yorumlarda beni doğrular nitelikte. Sonrasında da bir çok arkadaşımı yönlendirdim. Hocama ve tüm ekibine tekrar teşekkür etmek isterim. İyi çalışmalar.

Tolga A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Sac ekim sonrasi birinci ay prp tedavisi icin tekrar gittim ilgili personel karsiladikdan sonra doktor muayenesi yapildi sonrasinda prp icin san alinarak prp yapildi tesekkur ederim

M.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Yıllardır erkek tipi saç dökülmesi ve alnımın çok fazla geniş olmasından şikayetçiydim.Kullandıgım ilaçlar ya da spreyler geçici olarak çözüm oluyordu.fakat son zamanlarda yan taraflardaki açıklık o kadar fazla oldu ki psikolojim bozuldu.Kadınlarda saç ekiminin sonuclarını tam bilmediğim için detayl ı araştırma yaptım.İnce eleyip sık dokumalarım sonucu Ankara nın en iyi doktoru ve en iyi saç ekim merkezi olan Tripaesthetic ile görüşmeye gitim.Doktor Muhammet bey bütün sorularıma cevap vererek korkumu yenmemi sağladı hemen kararımız verdim.Kan tahlillerim yapılarak saç ekimine uygun oldugum söylendi.Ben bu süreci 5 ay önce yaşadım.Şuan kendime baktıgımda iyiki okararı vermişim diyorum .Saç ekimi yapıldıgı gün ve sonrasında her soruma anında cevap aldım Tuğçe hnm her sordugum soruya o kadar tatmin edici cevaplar verdi ki süreci çok kolay atlattım.İşlerini tam bir uzmanlıkla yapıyorlar ve oraya giden herkes eminim benim gibi kendilerini özel hissediyorlardır.Bütün çalışanlara Tuğçe hanım a ve Harika Doktor Muhammet Bey e çok teşekkür ediyorum.Saç ekim yaptırdıgımı kimse anlamıyor çünkü o kadar doğal bir hat çizildi ki.... Keşke yıllar önce yaptırsaydım diyorum

Ebr** H.
5.0 Google Yorumu

Yoğun bir şekilde saç dökülmem vardı çözümlemek için arkadaşımın referansıyla Muhammet beyle tanıştım saç ektirmeye karar verdim. Alanında uzman kişilerle çalışmak insanı gerçekten daha güvende hissettiriyor iş de bununla birlikte daha güzel sonuçlar aldırıyor bugün 8. ayım doldu ve sonuç gerçekten çok güzel her şey için çok teşekkür ederim tekrardan.

Emir S.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Muhammet Özgehan hocamdan saç ekimi için aldığım randevu sonrası hastası olarak muayenesinden son derece memnun kaldım. Saç ekimi öncesi ve sonrası için en ince detaylara kadar anlatması bilgilendirmesi ziyadesi ile tatmin edicidir . Saç ekimimi bizzat kendi yapmıştır süreç dediği gibi doğal akışında devam etmektedir.Pandemi sürecinde hijyen kurallarına üst sınırda uyan bir hekimdir . Allah Muhammet hocamdan razı olsun yolunu açık etsin .

E.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

uzun zamandır saç ektirmeyi düşünüyordum .Rastlantı sonucu Muhammet hoca ya geldim sağolsun hayallerimi gerçekleştirdi.Sonucta 5 ay olmasına ragmen çok memnunum.kendilerine çok teşekkür ederim.

O. D.

Biz Sizi Arayalım