10.000 +
Başarılı Vaka
20 Yıllık
Deneyim
Uluslararası
4 Ödül

Saç Ekimi Yapılacak Odanın Şartları

Saç Ekimi Yapılacak Odanın Şartları

Sağlık bakanlığı, ekim yapılacak ameliyat odasında ameliyathane şartlarının sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Buna rağmen ülkemizdeki saç ekimleri büyük oranda muayenehanelerde ve saç ekimi için günübirlik kiralanan hastane alanlarında yapılmaktadır. Bu ortamlarda yapılan ekimler sterilizasyon şartlarını sağlamaktan uzaktır, bu nedenle gerek hastanelerde gerekse bağımsız merkezlerde, özel şartlara sahip bağımsız merkezlerin ekim için tercih edilmesi gerekir.

Olmazsa olmazlar

Sterilizasyon : Operasyon için kullanılan tüm cerrahi ekipman en iyi şekilde sterilize edilmeli, operasyon odası her vaka için steril örtülerle kaplanmalıdır. Cerrahi ekip cerrahi sterilizasyona azami dikkat göstermeli, steril olmayanların operasyon odasına girişleri kısıtlanmalıdır. Hepa filtre ve UV sterilizasyonla oda sterilize edilmeli, havadaki partiküller ve kültür ölçümleri düzenli yapılmalıdır. Hasta ön hazırlığı (tıraş, yıkama ) başka bir odada yapılmalı, operasyon odasına steril box önlüğü giydirilerek alınmalıdır.

Moniterizasyon ve tıbbi alt yapı : Hastalara ekim öncesi EKG çekilmeli, hastalar moniterize edilerek özelikle lokal anestezi sırasında oluşabilecek kalp, ritim ve kan basıncı değişikleri izlenmelidir. Lokal anestezi uygulama hızı ve anestezik miktarı kalp ritmindeki değişiklikler gözlenerek ayarlanmalıdır.

Ekim sırasında düzenli kan basıncı ve oksijen saturasyonu ölçümlenmeli,  hastaya gerektiğinde oksijen desteği sağlanabilecek altyapı sağlanmış olmalıdır.

Ekim boyunca hastalara 1000 -1500 cc mai desteği sağlanır. Bunun için hastaya girişte damar yolu açılır ve taburculuğa kadar damar yolu açık kalır. Damar yolundan hastaya düşük doz steroid, aneljezik, sedatif verilir. Hastanın kanama durumuna göre k vit amp ve antibiyotik proflaxisi de eklenebilir.

Hasta ameliyat yatakları mutlak 4 motorlu olmalı ve trelenburg pozisyonuna geçebilmelidir. Ameliyat odasında gölgesiz, soğuk ışık kaynaklarıyla yeterli aydınlatma sağlanmalıdır. Saç ekimi için 50-80 bin lüx gölgesiz, refrexion yapmayan ameliyathane ışık kaynakları kullanılır.

Alımda, düşük devirli su soğutmalı iyi kalite mikro motorla kullanılması önerilir., Aretol başlıkları sterilize edilebilir tipte olmalıdır. Alım için 0,6-0,8 mm çapında mikro cerrahi punçları kullanılır, keskinliği azalan punch değiştirilmeli, hastaya en az 1500 grefte bir punch kullanılmalıdır. Manuel punchla yapılan alımlarda mikro motor kullanılmaz.