10.000 +
Başarılı Vaka
20 Yıllık
Deneyim
Uluslararası
4 Ödül

Kaş ve Kirpik Ekimi

Kaş ve Kirpik Ekimi

Kaşlar, yüzün çok önemli ve belirgin bir özelliğini oluşturur. Kaşlar yüzün diğer tüm açı ve hatlarının ayarlandığı referans noktasıdır. FUE uygulayıcısı cerrahların ustalaşması sonucu, kaş nakli popüler bir prosedür haline geldi. Ancak, küçük bir alan olmasına rağmen anatomi, kaş tasarımı, çıkarma ve implantasyon tekniği ile ilgili çok fazla hassasiyet ve bilgi gerektirir.

Kaş nakli için FUE yöntemi ile toplanan saç foliküllerinin, genelde micro greftler olmasına dikkat edilir. Kanal, kaş hattı ve uzama hattı dikkate alınarak çizilir ve bu çizgilere uyumlu kanallar açılır Kaş ekiminde kökler 25-30 derecelik açılarla ekilmelidir. Bundan geniş olduğunda, kaşlar dik çıkacağından kişilere rahatsızlık verecektir. Bu nedenle işleminizi tecrübeli bir doktorun yapmasında fayda vardır. Kaşlarda genellikle 300-600 arası kök ekilerek olumlu neticeler alınmaktadır. Kaş ekimi sırasında kullanılacak teknik, kişideki kaş kaybına ve bunun sebeplerine göre değerlendirilir.

Ekilen kaşlarda ilk seansın ardından bir miktar dökülme meydana gelebilir. Ancak dökülme sonrasında yeniden kaş çıkacaktır. İlk ekim seansının ardından zayıf ve ince kaş telleri görebilirsiniz. Bu son derece normal bir durumdur. Zamanla kalınlaşma meydana gelecek ve daha kalın kaş tellerine sahip olabileceksiniz. Konuya dair en çok merak edilen hususlardan biri de ekim yapılan kaşlarda beyazlaşma meydana gelip gelmediğidir. Kaş ekiminden kaynaklanan bir beyazlama olmaz, ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte saçlarda ve vücudun diğer bölgelerinde yer alan kıllarda beyazlama olmaya başladığında, ekim yapılan kaşlarda da beyazlama olabilir.

Kaş ekimi sonrası hastaya kaşlarına yönlendirme masajı yapması gerektiği ve kaşların daha fazla uzayacağı için ilk yıl daha sık düzeltme yapması anlatılmalıdır

Retrograd veya anterograd teknikleri kullanarak üst kirpik replasmanı mümkündür. Anterograd tekniği Marcelo Gandelman tarafından popüler hale getirildi.   Retrograd teknik, foliküllerin yerleştirildiği ampulü kapak kenarındaki bir kesiğe sokan standart bir saç ekim işlemine benzer. Kirpiklerin büyüme yönünü daha fazla kontrol etme avantajına, ayrıca kirpikte korneal aşınmaya neden olan içe doğru büyüme oranını azaltma avantajına sahiptir. Bu teknikte kavisli bir Fransız göz iğnesi, kapak kenarından 5–10 mm içeri sokulur ve uzun bir saç, kapak kenarına deri altından geçirilir. Daha sonra ampul kapaktaki iğne giriş noktasının altına gömülene kadar çekilir. Estetik olarak daha az belirgin oldukları için daha düşük kirpik replasmanı tavsiye edilmez.

Kirpik nakli için anterograd teknik: Kavisli iğnenin gözündeki saç teli, ampul iğnenin sokma noktası altına yerleştirilir ve saçın distal ucu, kapak kenarındaki iğnenin çıkış noktasından çıkarılır.

Doğal bir kıvrılma elde etmek zordur ve çok daha yüksek bir komplikasyon oranı vardır. Kadınlar için yapay kirpik nakli için iyi bir alternatiftir.