10.000 +
Başarılı Vaka
20 Yıllık
Deneyim
Uluslararası
4 Ödül

Hurafeler

Hurafeler

Saç dökülmesi ve kellik tedavileri ile ilgili yüzyıllardır geniş bir hurafeler yığını oluşturmuştur. Hemen her gün saç dökülmesine mucize çözüm, kellik son buluyor gibi haberler okuyoruz. Dolandırıcılar yüzyıllardır kelliğe çözüm buldukları iddasıyla ciddi bir sektör oluşturmaktadır. Bu mucize vaad eden ilaçlar genelikle testesteron bağlayan yada testesteronla yarışan maddeler içermektedir. Çoğu kez faydaları olmamakla beraber çok ciddi yan etkilere yol açarlar

Saç Dökülmesinin Tarihçesi Mısırlılar – MÖ 4000

Mısırlılar’ın icat ettiği özel karışım saç dökülmesinin tarihçesi açısından çok önemlidir. Çünkü bu özel karışım ilk kellik ilacı olarak bilinmektedir. Bir diğer özel karışım ise içinde köpek ve eşek toynağını barındırıyordu. Bu tarif “Aşağı ve Yukarı Mısır”ın Kralı için özel olarak hazırlanmıştı. İlaç sizce işe yaramış mıdır? Tabii ki hayır. Kel başa şimşir tarağa devam…

Saç Dökülmesinin Tarihçesi – Yunanlar

“Tıbbın Babası” olarak bilinen Yunan hekim Hipokrat da kellikten çok çekmiş. Hatta kendisi bir merhem bile hazırlamış. Bu ilginç merhemin içinde afyon, güvercin gübresi, kimyon ve ısırgan otu bulunmaktaymış. “Terzi kendi söküğünü dikemez” misali, bu ilaç da bir işe yaramamış.

Saç Dökülmesinin Tarihçesi – Romalılar

Kellikten muzdarip bir diğer kral ise Roma İmparatoru Sezar’mış. Kendisi, imparatorluk sınırlarında bulunan bütün hekimlerini bu sorunu çözmeleri için seferber etmiş ama maalesef o da başarılı olamamış.

Saç Dökülmesinin Tarihçesi – Orta Çağ

Her ne kadar kökten bir çözüm olmasa da Fransız hükümdarı 13’üncü Luiz, kelliğini gizlemek için peruk takmış.

Saç Dökülmesinin Tarihçesi – 1800’ler

“Tarih tekerrürden ibarettir”. Yaklaşık 5800 yıl önce Mısırlılar tarafından denenen yılan yağı tekrardan devrede ama bu sefer bir farkla. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “uyanık” bir girişimci “Snake Oil (Yılan Yağı)” adlı bir şirket kurmuş. Yılan yağından yapıldığını söylediği ilacın kelliğin çözümü olduğunu iddia etse de, ilaç tam anlamıyla bir kandırmacaydı.