Saç Dökülmesi

Alopesiya Areata

Alopesiya Areata (SAÇKIRAN)

Alopesiya Areata saçta ve bazen vücudun diğer bölgelerinde (sakal, kaş,kirpik ve vucut kılları) saç ve kıl kaybına neden olan yaygın bir otoimmün cilt hastalığıdır.

Alopesi Areata dermatoloji pratiğinde karşılaşılan tüm dermatozların %0,7 ile %3,8’ini oluşturan bir tablodur. Yaşam boyu ortaya çıkabilme riskinin %1,7-%2 olduğu tahmin edilmektedir.

Alopesi Areata, %80 tek plak, %2,5 iki plak, %7,7 sıklıkta çok sayıda saç kaybı alanı halinde başlar. Alopesi Areata herhangi bir kıllı bölgeden başlayabilir. Tutulma alanlarının sıklıkları sırasıyla, saçlı deri %66,8-%95, sakal %28, kaş %3,8, ekstremiteler %1,3’tür.

Alopesi Areata yamalı: En sık görülen şekil, kafa derisi veya vücudun diğer bölgelerinde bir veya daha fazla bozuk para boyutunda tüysüz yamadır.

Alopesi Totalisi: Tüm saçların dökülmesi.

Alopesi Universalis: Tüm vücut kılların dökülmesi.

Etyopatogenez Otoimmün nedir?

Kıl folikülü, yaşam boyu sıklık transformasyon gösteren yegane hücredir. Kıl folikülünün döngüsü hızlı büyüme, pigmentasyon, kıl hattı yapımı (anagen faz), kısa apoptozis ve organın involüsyona uğraması (katagen) ve istirahat dönemini (telogen) kapsar.

Yaşam boyu devam eden Saç siklusu ve yenilenmesi kök hücre bağımlı bir işleyişe sahiptir. Kıl hattının yapımı ve pigmentasyonu ise, bu kök hücrelerin öncü genleri tarafından yönlendirilmektedir. Hızla çoğalan keratinositler ve melanositler anagen kılın matriksinde yer almaktadırlar. Alopesi Areatada inflamatuvar atağın ana hedefi kıl matriksidir. Yani Alopesi Areata da, anagen bir dökülme olarak sınıflanır.

Kıl folikülü otoimmüniteye karşı korunmuş bir immünolojik ortama sahiptir; Bu korumayı, otoantijenlerin CD8+ T lenfositlerine tanıtılmasının baskı altında tutulması sağlar MHC 1 molekülleri, TGF β-1, β β-2, α-MSH, makrofaj göçünü engelleyici faktör aracılığıyla folikül otoantijenlerinin CD8+ T hücrelerine tanıtılma riskini azaltmayı sağlamaktadırlar.

MHC 1 moleküllerinin baskılanması, kıl foliküllerinin NK hücrelerince saldırıya uğramasına yol açar NK hücresi ve T hücresi kıl mstrixinde oto yıkıma sebep olur.

Çocuğum benden Alopesi Areata mirası alacak mı?

Alopesi Areatalı erişkinlerin hastalığı gelecek çocuklara geçirme riskleri konusunda endişeli olacağı anlaşılabilir. Bununla birlikte, Alopesi Areata çok karmaşık olduğu için çocuğunuzun durumu geliştirip geliştirmeyeceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Ben şehsen sadece aile kalıtımının değil, hastalığın tetiklenmesi için (hem genetik hem de çevre) çoklu faktörlerin gerekli olduğuna inanıyorum.

Aile öyküsü özellikle şiddetli hastalık formlarında daha sık saptanmaktadır (%16-%18). İkiz olgularda saptanabilmesi de dikkat çekici bir bulgudur. Yapılan çalışmalarda aile öyksünün oranı genetik geşi destekler.

Alopsia aretanın birlikte görüldüğü hastalıklar

Hastalık Sıklık (%)

 • Tiroid hastalığı 14,6
 • Diabetes mellitus 11,1
 • İnflamatuvar barsak hastalığı 6,3
 • Sistemik lupus eritematozus 4,3
 • Romatoid artrit 3,0
 • Psoriasis ve psoriatik artrit 2,0
 • Atopi 38,2
 • Kontakt dermatit ve diğer ekzemalar 35,9
 • Mental sorunlar 25,5
 • Hiperlipidemi 24,5
 • Hipertansiyon 21,9

Ayrıca Atopik Dermatit , Vitiligo, Kolajen-vasküler hastalıklar, Down Sendromu, Psikiyatrik bozukluklar – Anksiyete, kişilik bozuklukları, depresyon ve paranoid bozukluklarda Alopeasia Areta sık gözlenir. Tüm Alopesia Areta vakalarının %20’sinde tırnak tutulumu eşlik eder.

TEDAVİ

Alopesia Areata iyi huyludur, spontan remisyonlar ve nüksler yaygındır. Tedavi topikal veya sistemik olabilir.

Lezyon içine kortikosteroid tedavisi genellikle% 50’den az tutulum gösteren alopesi areata için önerilir.

İntralezyoner tedavide enjeksiyon, 5 mL’lik bir şırınga ve 30 punch bir iğne kullanılarak intradermal olarak uygulanır.

 • Triamsinolon asetonid (Kenalog) en yaygın olarak kullanılır; konsantrasyonları 2.5-10 mg / mL arasında değişmektedir.
 • Yüzde en düşük konsantrasyon kullanılır.
 • Kafa derisinde genellikle 5 mg / mL konsantrasyon yeterlidir.
 • Alan başına 0,1 mL’den daha az enjekte edilir ve enjeksiyonlar etkilenen bölgeleri kapsayacak şekilde yayılır 1 cm aralıklarla intradermal yapılır.
 • Enjeksiyonlar 4-6 haftada bir uygulanır.

Topikal Kortikosteroid tedavisi, özellikle enjeksiyonları tolere edemeyen çocuklarda faydalı olabilir. Aşağıdaki şekilde uygulanır:

 • Fluocinolone acetonide cream günde% 0.2 (Synalar HP), günde iki kez de betametazon dipropiyonat krem% 0.05 (beklozon ) kullanılmıştır.
 • Yeniden büyümenin beklenebilmesi için tedaviye en az 3 ay devam edilmelidir ve sıklıkla bakım tedavisi gerekir.

Sistemik kortikosteroidler (prednizon dekord), hem kısa hem de uzun süreli tedaviyle ilişkili olumsuz etkilerden dolayı, alopesi areata için tercih edilen bir ajan değildir. Bazı hastalar başlangıçta yarar sağlayabilir, ancak kozmetik büyümeyi sürdürmek için gereken doz genellikle çok fazladır, ters etkiler kaçınılmazdır ve çoğu hasta tedavinin kesilmesinden sonra nüks eder.

İmmünoterapi

 • Topikal immünoterapi potansiyel temas allerjenlerinin topikal uygulamasıyla alerjik kontakt dermatitin indüksiyonu ve periyodik olarak çıkarılması olarak tanımlanmaktadır.
 • Yaygın olarak kullanılan ajanlar arasında kardiyak asit dibutylester (SADBE) ve difensipron (DPCP) bulunur.

Antralin

 • Hem kısa süreli temas hem de gece tedavileri kullanılmıştır.
 • Antralin konsantrasyonları% 0.2-1 arasında değişmiştir

Minoxidil

 • Minoksidil, yaygın hastalıkların tedavisinde etkili gibi görünmektedir (% 50-99 saç dökülmesi), ancak alopesi totalis veya alopesi universalis’te çok az faydası vardır.
 • % 5’lik çözüm daha etkili görünüyor.
 • Etkilenen alanın kapsamına bakılmaksızın günde iki kez en fazla 25 damla uygulanır.
 • İlk saç çıkışı 12 hafta içinde görülebilir, ancak kozmetik olarak kabul edilebilir çıkış elde etmek için sürekli uygulamaya ihtiyaç vardır.

UV-A

 • Hem sistemik hem de topikal PUVA tedavileri kullanılmıştır.
 • Çoğu durumda 20-40 tedavi yeterlidir.
 • Hastaların çoğu tedavi kesildikten sonra birkaç ay içinde (ortalama 4-8 ay) tekrar eder.

Diğer ajanlar

 • Topikal siklosporin sınırlı etkinlik göstermiştir.
 • Topikal takrolimus
 • Metotreksat, sistemik kortikosteroid olsun olmasın, karışık sonuçlar göstermiştir.

Kozmetik tedavi

 • Alopesi Areata hastalarının kaşlarını kamufle etmek için dermatografi kullanılmıştır; Ortalama olarak, her hasta için her biri 1 saat süren 2-3 seans gerekir.

Konjenital Üçgen Alopesi

Üçgen alopesi olarak da bilinen konjenital üçgen alopesi; 1905 yılında ilk olarak Sabouraud tarafından tarif edilmiştir; geçici Üçgen Alopesi olarak da bilinen bu alopesi formu, frontotemporal kafa derisinde lokalizedir. Tipik olarak erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve üçgen, lanset şeklinde veya oval dahil olmak üzere ön ve yan çizgileri boyunca çeşitli şekillerde bulunabilir. Bu durumda iltihap veya yara izi yoktur. Saç derisi patolojisinde saç köklerinin sayısı normaldir, ancak çoğu minyatürleştirilmiştir. Yetişkinler için tedavinin temeli saç restorasyon ameliyatıdır.

Genellikle doğumda veya erken çocuklukta görülür, ancak yetişkin vakalar da vardır. Rutin olarak Alopesi Areata ile karıştırılır. Kliniğimizde tedaviye dirençli ve sık tekrarlayan lezyonlarda kozmetik amaçlı saç ve sakal ekimini başarıyla uyguluyoruz.

Hasta Memnuniyet Videoları

Doktorunuza Sorun

Doktorunuza Sorun


Instagram


Dr. Muhammet Özgehan

Danışan Yorumları

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Profesör, 2800. Sk. No:6, Çankaya/Ankara

Tüm Google Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Takvimi Yorumlarını Görüntüle
Tüm Doktor Sitesi Yorumlarını Görüntüle
5.0 Google Yorumu

Saç ektirmek için baya uzun süre araştırma yaptım tereddütlerim vardı taki Muhammed hoca ve ekibiyle tanışana kadar 2022 Mart ayında yaptırdım saç ekimini 8 ay oldu şu anda hem kendimi çok iyi hissediyorum hemde cevremdekilerin şaşkın bakışları karşısında tepkilerine gülüyorum. İşi ehline verin diye bir söz vardır. Bu söz Muhammed hoca ve ekibine tam uyuyor. Gözünüz açık kalmadan yaptıracağınız güvenebiliceğiniz tek yer.Güven tek kullanımlık çünkü .

Ali B.A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Saç ekimi yaptırdım 2 seans. Memnun kaldım. Özellikle donör alımı yapan çalışanlar çok başarılı, ense bölgesinde neredeyse hiç belli değil donör alındığı. Ayrıca tüm personel güler yüzlü ve ilgili. Çok teşekkür ederim

A.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Aldığım hizmetten son derece menun kalmak ile beraber güler yüzlü personel ve tabiki bu kadfar kısa sürede sonuc almanın memnuniyeti kısacası paramın tam karşılığını almak demek isterim Tüm çalışan personele ve hocama teşekkür ediyorum

İsa V.
5.0 Google Yorumu

Saçımı ektirmeden önce çok araştırma yaptım taki muhammet hoca ve ekibiyle tanişana kadar. Operasyon günü muhammet hocanın kanal açması saçın yönün ü belirlemesi ön hattı çizmesi ve ekibinin yoğun ilgisi ve çabaları çok güzel di kendilerine çok teşekkür ederim. saçımı ektireli 4 ay oldu saçlarım çıkmaya başladı garanti li güven li yer arıyor sanız Dr. Muhammed ÖZGEHAN tercih edebilirsiniz

Mazlum V.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Genel bilgi almak için gitmiştim. Çok memnun kaldım. Randevuya dakiklik ve doktorun ilgilenmesi son derece iyi ve doyurucuydu. Kullanılan saç ekim tekniği, tedavi süreci ve bu süreçte yapmam gerekenler hakkında oldukça yararlı bilgiler aldım. Kesinlikle tavsiye ederim.

C.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Uzun bir araştırma sonucunda Dr.Muhammet ÖZGEHAN beyle tanıştım.İlk muayeneden sonraki kontrollere kadar inanılmaz özenle ve sürekli konrollerle kadar sonuctan inanılmaz mutluyumç.Arkadaşlarımın çoğu saç ektirdiğime inanmıyor.Ne kök alınan yerde iz kaldı ne de ekilen bölgede bir aykırılık var.Çok am a çok teşekkür ederim sayın hocam ve ekibine... Kesinlikle ilk muayene için gelinmesini tavsiye ederim.

Eze Ö.
5.0 Google Yorumu

Selamlar
Saç ekimi için oldukça uzun bir araştırma sürecinin sonunda Muhammet hoca ile tanıştım. Tüm ekibin deneyimli sağlık çalışanlarından oluşması karar vermemi kolaylaştırdı. Kendi adıma sonuçtan çok memnunum Aldığım tüm yorumlarda beni doğrular nitelikte. Sonrasında da bir çok arkadaşımı yönlendirdim. Hocama ve tüm ekibine tekrar teşekkür etmek isterim. İyi çalışmalar.

Tolga A.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Sac ekim sonrasi birinci ay prp tedavisi icin tekrar gittim ilgili personel karsiladikdan sonra doktor muayenesi yapildi sonrasinda prp icin san alinarak prp yapildi tesekkur ederim

M.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

Yıllardır erkek tipi saç dökülmesi ve alnımın çok fazla geniş olmasından şikayetçiydim.Kullandıgım ilaçlar ya da spreyler geçici olarak çözüm oluyordu.fakat son zamanlarda yan taraflardaki açıklık o kadar fazla oldu ki psikolojim bozuldu.Kadınlarda saç ekiminin sonuclarını tam bilmediğim için detayl ı araştırma yaptım.İnce eleyip sık dokumalarım sonucu Ankara nın en iyi doktoru ve en iyi saç ekim merkezi olan Tripaesthetic ile görüşmeye gitim.Doktor Muhammet bey bütün sorularıma cevap vererek korkumu yenmemi sağladı hemen kararımız verdim.Kan tahlillerim yapılarak saç ekimine uygun oldugum söylendi.Ben bu süreci 5 ay önce yaşadım.Şuan kendime baktıgımda iyiki okararı vermişim diyorum .Saç ekimi yapıldıgı gün ve sonrasında her soruma anında cevap aldım Tuğçe hnm her sordugum soruya o kadar tatmin edici cevaplar verdi ki süreci çok kolay atlattım.İşlerini tam bir uzmanlıkla yapıyorlar ve oraya giden herkes eminim benim gibi kendilerini özel hissediyorlardır.Bütün çalışanlara Tuğçe hanım a ve Harika Doktor Muhammet Bey e çok teşekkür ediyorum.Saç ekim yaptırdıgımı kimse anlamıyor çünkü o kadar doğal bir hat çizildi ki.... Keşke yıllar önce yaptırsaydım diyorum

Ebr** H.
5.0 Google Yorumu

Yoğun bir şekilde saç dökülmem vardı çözümlemek için arkadaşımın referansıyla Muhammet beyle tanıştım saç ektirmeye karar verdim. Alanında uzman kişilerle çalışmak insanı gerçekten daha güvende hissettiriyor iş de bununla birlikte daha güzel sonuçlar aldırıyor bugün 8. ayım doldu ve sonuç gerçekten çok güzel her şey için çok teşekkür ederim tekrardan.

Emir S.
5.0 Doktor Takvimi Yorumu

Muhammet Özgehan hocamdan saç ekimi için aldığım randevu sonrası hastası olarak muayenesinden son derece memnun kaldım. Saç ekimi öncesi ve sonrası için en ince detaylara kadar anlatması bilgilendirmesi ziyadesi ile tatmin edicidir . Saç ekimimi bizzat kendi yapmıştır süreç dediği gibi doğal akışında devam etmektedir.Pandemi sürecinde hijyen kurallarına üst sınırda uyan bir hekimdir . Allah Muhammet hocamdan razı olsun yolunu açık etsin .

E.
5.0 Doktor Sitesi Yorumu

uzun zamandır saç ektirmeyi düşünüyordum .Rastlantı sonucu Muhammet hoca ya geldim sağolsun hayallerimi gerçekleştirdi.Sonucta 5 ay olmasına ragmen çok memnunum.kendilerine çok teşekkür ederim.

O. D.

Biz Sizi Arayalım